Delineate and evaluate the argument and specific claims in a text, assessing whether the reasoning is valid and the evidence is relevant and sufficient; identify false statements and fallacious reasoning.
http://blog.timesunion.com/animalrights/vegan-diets-more-expensive/3673/
The article I read called Vegan Diets More Expensive? (I think not). This article is about how easy it is to be a vegan and that it is not too expensive. The writer gives helpful tips to people who want to be a vegan, but think its too expensive."One of the top five excuses people use about not adopting a plant-based diet is that it is too expensive." I think this is true concidering our current economy and trying to buy healthier foods always get more expensive. Also if your feeding your entire family thats a lot of mouths to feed each night. " I do not have many mouths to feed, so it is less for me, but when you can put a meal together for under $2 or $3 per person, you are doing pretty good. A restaurant meal would cost 3-4 times (or more) than that depending on the restaurant." I do not agree with this statement becuase where is she going to get enough food to feed and fill a family of four or five for only 15 dollars. This is not realistic, the tofu is expensive even with cut out coupons (if you even have them) and the side dishes can add up. Although she says its cheaper when you buy in bulk and freeze the food I do not always think this is true either because you have to buy all the equiptment to correctly freeze the food so it can last a long time. I also think its expensive to be a vegan beacause all meals every day have to be vegan and just making a meal can take time and energy. Money is definately a factor when deciding to become a vegan, i think its as expensive or more than eating meat products.
No comments:
Post a Comment